Hlavní nabídka
Nabídka

Provětrávaná fasáda

Provětrávaná fasáda – zásady správné montáže

Provětrávaná fasáda má mnoho výhod a těší se u stavebníků čím dál větší oblibě. Co je však u odvětrávané fasády nutné při montáži dodržet, aby fungovala jak má?

V tomto článku se dozvíte základní zásady, které u provětrávané fasády nesmíte opominout.

Rošt pro odvětrávané fasády

Základem odvětrávané fasády je svislý rošt, který vytvoří onu kýženou odvětrávanou mezeru mezi stěnou domu a fasádním obkladem.

POZOR: Pokud vám někdo připevní obklad na rošt vodorovný, pod kterým není další svislý rošt a tvrdí, že se jedná o provětrávanou fasádu, tak nemá pravdu, protože vzduch nemá kudy proudit!

Tloušťka roštu pro odvětrávanou fasádu

U rodinného domu je dostačující provětrávaná 4 cm mezera mezi domem a fasádním obkladem (4 cm je minimum, pokud dáte 6 cm, bude řešení ještě lepší). Čím delší je však provětrávaný úsek, tím je třeba mezera větší. U bytových domů se tak můžete setkat i s odvětrávanou mezerou okolo 10 cm.

Rozteč roštu

U sloupkové dřevostavby se rošty dělají nejčastěji z latí 40x60 mm a kopírují rastr sloupků tedy 418 až 625 mm. Pro plastové palubky doporučujeme uchycení po cca 40 cm. U jiných (zejména velkoplošných) fasádních dílců vždy respektujte doporučení výrobce.

Difúzní fólie pro odvětrávané fasády

Mezi roštem a stěnou domu (nezáleží na tom, zda se jedná o dřevostavbu nebo stavbu zděnou) se umísťuje difúzní fólie, která pomáchá chránit samotnou stavbu proti vlhkosti a přitom umožňuje průnik vodních par směrem ze stavby do exteriéru.

Podle typu fasády rozlišujeme dva typy difúzních fólií:

Standardní difúzní fólie

Jsou to stejné difúzní, které se používají ve střešních konstrukcích. Jsou učené gramáží (čím vyšší tím lepší, ideálně okolo 125-175 g). Tyto fólie se používají u dřevěných palubkových provětrávaných fasád, které nemají přiznané mezery a v případě, že fasádní prvky tvoří konzistentní plochu bez mezer.

Plastové fasádní systémy z nabídky na www.fasadniobklad.cz jsou venkovní obklady, které nejsou náročné na údržbu.

UV stabilní difúzní fólie

Tato fólie se používá pro odvětrávané fasády, jejichž fasádní prvky mají přiznané mezery. U klasických fólií by UV záření způsobilo degradaci samotné fólie a jejích funkce. Každá UV stabilní fólie má navíc údaj pro jak široké mezery ve fasádních palubkách nebo jiných obkladech jsou určená.

Odvětrávaná fasáda a spojovací prostředky

Díky tomu, že budou plastových odvětrávaných fasád, spojovací prostředky použité v exteriéru a vystavené povětrnostním vlivům používají se vruty z nerez oceli. Ty mají obecně menší pevnost, jsou dražší, ale nereznou a nenechávají Vám na fasádě skvrny nebo linky. Nejčastěji používanou třídou oceli pro nerez vruty je třída A2.

Pro velkoplošné desky a jiné materiály určené pro provětrávané fasády v první řadě respektujte doporučení výrobce i z hlediska spojovacích materiálů.

U větrané mezery si dejte pozor na hlodavce

Prostor provětrávané fasády není lákavý pouze pro proudící vzduch, ale také jako prostor pro nejrůznější hlodavce a kuny. Proto se nasávací hrana opatřuje speciální mřížkou proti hlodavcům, která se používá pro ochranu odvětrávané mezeru na střeše.

V případě, že máte provětrávanou mezeru fasády spojenou s provětrávanou mezerou na střeše a není tam prostor, kuby by mohli hlodavci vniknout, stačí vám ochrana spodní hrany. V případě, že máte mezery oddělené, je třeba zajistit i horní hranu provětrávané mezery a mezeru pro střechu ošetřit zvlášť.

Tento web používá pro svůj provoz cookies. Více informací